Sivukartta
Sanan jalka -lehti
Tyrvään Pyhän Olavin kirkko Tapahtumat »
To 20.6.2013 09:00–15:30
Toimintahetket
Vammalan seurakuntatalo - Kahvio, alakerta
To 20.6.2013 10:00
Ulkoilupäivä Salmin leirikeskuksessa (Salmentie 44)
Salmin leirikeskus - Päärakennus + rantasauna
Pe 21.6.2013 18:00–20:00
Seurakunnan juhannusjuhla
Vammalan seurakuntatalo - Keittiö
Pe 21.6.2013 19:00–22:00
Juhannusaaton vietto kirkkotuvalla
Kiikoisten kirkkotupa- tupa
Pe 21.6.2013 19:00–23:45
Nuorten ja nuorten aikuisten juhannusaatto
Muu tila
La 22.6.2013 10:00
Messu
Sastamalan Pyhän Marian kirkko
La 22.6.2013 19:00–23:00
Nuorten juhannusilta Leirimajalla
Houhajärven leirimaja - Pikkupirtti
Tapahtumakalenteri »


 

Luonnonkukkien päivänä alttarilla on luonnosta saatavat kukat

Luonnonkukkien päivän teemalaji vuonna 2012 on luhtalemmikki.

Sunnuntaina 17. kesäkuuta on yhteispohjoismainen Luonnonkukkien päivä. Sastamalan seurakunnassa päivää vietetään koristamalla jumalanpalveluksissa alttari luonnosta saatavin kukin.

Jumalanpalvelukset Sastamalan seurakunnassa 17. kesäkuuta

Messu, Tyrvään kirkko klo 10, Jenni Haunian matkaan siunaaminen, Järvinen, Kaukinen, Eränen, kirkkokahvit kirkossa
Konfirmaatiomessu, Sastamalan Pyhän Marian kirkko klo 10, Kauppinen, Kallio, Vuoristo, Jukka Ritanen, kitara
Konfirmaatiomessu, Kiikan kirkko klo 10, Pihlajamaa, Tenkanen, Inkeroinen
Messu, Sammaljoen kirkko klo 13, Järvinen, Eränen, mukana 60-v. sitten ripillepäässeet, kirkkokahvit
Messu, Mouhijärven kirkko klo 18, Järvinen, Rajalampi

Iltahartaus, Tyrvään Pyhän Olavin kirkko klo 17, Kallio

Luonnonkukkien päivää vietetään kaikissa Pohjoismaissa

Yhteispohjoismaista Luonnonkukkien päivää vietetään vuosittain juhannusta edeltävänä sunnuntaina. Päivän juuret ovat Tanskassa, jossa Luonnonkukkien päivää on vietetty vuodesta 1988 lähtien. Ruotsissa ja Norjassa päivä otettiin käyttöön vuonna 2002, Suomessa 2003 ja Islannissa 2004. Pohjoismaissa retkiä järjestetään Luonnonkukkien päivänä kaikkiaan noin 500 ja osallistujia on yli 10 000.

Suomeen Luonnonkukkien päivä rantautui, kun tammisaarelainen kasvitieteilijä Kalevi Keynäs kertoi pohjoismaisesta yleisölle suunnattujen retkien perinteestä (De Vilda Blommornas Dag) Kukanpäivän tilaisuudessa 13.5.2002 ja toivoi vastaavia retkiä järjestettävän tulevaisuudessa myös Suomessa.

Elokuussa 2002 ammattibotanisti Carl-Adam Hæggström osallistui Tanskassa pidettyyn pohjoismaisten kasvitieteellisten seurojen kokoukseen, jossa kuultiin kokemuksia kesän 2002 retkistä ja sovittiin kesän 2003 retkien järjestämisestä. Näillä eväillä kutsuttiin marraskuussa 2002 Luonnonkukkien päivästä kiinnostuneet tahot keskustelelemaan Suomen kansallisesta organisaatiosta ja vastuullisista toimijoista.

Luonnonkukkien päivää päätettiin alkaa viettää Suomessakin. Päivän suomalaiseksi nimeksi päätettiin Luonnonkukkien päivä ja tunnukseksi sovittiin kielo, joka on Suomen kansalliskukka. Luonnonkukkien päivän kielotunnus on Jari Kostetin suunnittelema. 

Suomen Luonnonsuojeluliitto